Tiskové zprávy a aktuality

Čtvrtek, 20. duben 2023

Strážníkům Městské policie Kolín se v neděli 16. dubna podařilo odchytit klokana, který svému majiteli z obce v okresu Kolín utekl již v letních měsících loňského roku.

V neděli dopoledne přijali strážníci oznámení, že se klokan, který se od léta loňského roku pohyboval v okolí Kolína a občas zavítal i do některé části města, tentokrát objevil u centrálního hřbitova. Zde se zvíře podařilo zahnat k oplocení pietního místa, kde ho strážníci odchytili. Vačnatce poté převezli do městského útulku, kde si ho následně převzal majitel.

Podle informací, které strážníkům majitel zvířete ochotně poskytl, se jedná o samce klokana Bennettova. Jde o velmi odolného a nenáročného býložravce, který snáší i evropskou zimu. Většinou spásá trávu a rostliny.

Zajímavé je i vysvětlení, jak došlo k útěku zvířat. Při jejich dovozu z Belgie byla poškozena přepravní bedna a obě zvířata (kromě samce byla přivezena také samička) z ní utekla. Samička byla odchycena poblíž místa bydliště za několik dní, zatímco klokaní kluk se pohyboval na svobodě několik měsíců. Pokusů o odchyt byla celá řada, klokan ale byl vždy rychlejší. Na útěku tak strávil neuvěřitelné tři čtvrtě roku.
Šťastný majitel poté, co si zvíře vyzvedl v městském útulku, přišel na služebnu strážníkům osobně poděkovat. Jak uvedl, klokan je v naprostém pořádku, bez známek stresu a v „dobré kondici“.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí městské polici Kolín

Úterý, 21. únor 2023

Pozvánka na besedu s investigativním novinářem a reportérem Stanislavem Motlem

Vážení spoluobčané.
V rámci cyklu „Setkání s celebritou“ vás, jménem Městské policie Kolín, zveme na besedu se Stanislavem Motlem.
Stanislav Motl je reportér investigativního pořadu „Na vlastní oči“ televize Nova, dále tvůrce autorského pořadu s názvem „Stopy, fakta, tajemství“. Téma naší besedy je „Kriminalistické pomníky“ – tedy neobjasněné případy těch nejtěžších zločinů.
Reportér a spisovatel se totiž v průběhu minulých let vydal, to když se justice ocitla v koncích, za záhadnými a neobjasněnými případy. Stalo se tak vždy v době, kdy policie ten či onen případ odložila, coby „pomník“. Cílem nebylo seznámit veřejnost s brutální vraždou. Důležitější bylo vypátrat nové důkazy, případně objevit a usvědčit vraha.

Beseda, která je pořádána ve spolupráci s Městem Kolín a Centrem rozvoje podnikání Kolín (CEROP), se uskuteční dne 15. 3. 2023 v 17 hodin v budově CEROPU (ulice Sokolská č. p. 1095 – bývalý pivovar), je pořádána pro občany města Kolína zdarma, s omezeným počtem míst (nečíslovaná sedadla). Každá vstupenka bude slosovatelná, výherci se mohou těšit na knihy pana Motla, které zakoupila Městská policie Kolín. Po besedě bude pro zájemce pořádána autogramiáda.
Vstupenky budou k vyzvednutí od 1. 3. 2023 na podatelně MěÚ Kolín, Karlovo náměstí 78 – na jednu osobu max. 2 vstupenky.

Za Městskou policii Kolín
str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí MP Kolín

Středa, 18. leden 2023

Strážníci doprovodili do porodnice miminko, jeho tatínek se s vozidlem dostal do kolony

Na porod svého syna Ondry určitě dlouho nezapomenou rodiče z okresu Nymburk. Miminko k „příchodu na svět“ totiž doprovázeli kolínští městští strážníci. Nastávající tatínek měl strach, že kvůli dopravní zácpě, do které se se svým vozidlem dostal na vjezdu do Kolína, nestihne svoji ženu včas dovézt do porodnice. Zavolal proto na tísňovou linku 156 a požádal o pomoc.

Hovor, který proběhl minulý čtvrtek, přijal strážník operačního střediska městské policie před 15. hodinou. Do telefonu nastávající tatínek uvedl, že se v okrajové části Kolína dostal do dopravní kolony. Vzhledem k tomu, že má paní silné kontrakce tak hrozí, že mu začne rodit v autě.
Autohlídka městské policie vyrazila na periferii města, kde dle domluveného signálu nalezla v koloně vozidlo s rodičkou. Za použití výstražného zařízení doprovodili strážníci nastávající rodiče do kolínské porodnice, kde si maminku převzal ochotný personál. Příběh má dobrý konec. Zdravý chlapeček se zanedlouho narodil, šťastný tatínek přišel strážníkům následně osobně poděkovat.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Čtvrtek, 15. prosinec 2022

Adventní Kolín - akce pro seniory a osoby zdravotně postižené

Na základě spolupráce s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví se uskutečnila dne 14. 12. 2022 již tradiční akce pro seniory a osoby zdravotně postižené - Vánoční adventní Kolín. Akce, které se zúčastnilo 24 osob, byla opět pod záštitou místostarosty p. Michala Najbrta. Nejprve si všichni zúčastnění prohlédli adventně vyzdobené okolí chrámu sv. Bartoloměje, který jsme společně navštívili. Průvodcem nám byl pan farář Ján Halama, který seniory seznámil s historií této významné gotické památky. Poté následoval program na radnici, kde senioři vyslechli pásmo koled a prohlédli si historický sál radnice a seznámili se s její historií. Po malém občerstvení jsme si všichni společně prošli adventní trhy na Karlově náměstí.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Středa, 14. prosinec 2022

https://2zskolin.cz/2022/11/21/navsteva-mestske-policie-2/

Návštěva Městské policie Kolín

Autor: 2 ZŠ Kolín Publikováno: 21. 11. 2022


Koncem listopadu (14. a 21. 11. 2022) jsme navštívili městskou policii a oprášili své znalosti z oblasti prevence. V interakci se spolužáky jsme hodnotili nebezpečné situace v dopravním provozu, zopakovali si povinnou výbavu kola a seznámili se s prvky šikany a jak se jí bránit.
Návštěvu jsme si velmi užili a všechny získané znalosti určitě uplatníme v běžném životě.

žáci III. A a III. B 2. ZŠ Kolín

Středa, 30. listopad 2022

Adventní výlet pro seniory do zámku Loučeň

Dne 29. 11. 2022 pořádal Odbor sociálních věcí a zdravotnictví výlet pro seniory do zámku Loučeň. Zámek byl adventně vyzdobený - program "Příběh vánočního stromečku" velmi vydařený.
Výlet byl opět pod záštitou p. místostarosty Najbrta. Jako doprovod byli přizváni strážníci MP Kolín, aby pomohli, v případě potřeby, starším spoluobčanům překonat případné bariéry, které jsou v těchto šlechtických sídlech běžné. Senioři byli úžasní, nejstarší účastnice tohoto zájezdu, seniorka s věkem více než devadesát let, byla velmi vitální, veselá a nabízenou pomoc od pracovnic Odboru sociálních věcí a zdravotnictví nebo od strážníků se smíchem odmítla.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Úterý, 29. listopad 2022

Besedy Městské policie Kolín v Klubech seniorů

Ve dnech 22. a 23. 11. 2022 se uskutečnily besedy pro seniory, které připravilo Oddělení prevence kriminality Městské policie Kolín. Besedy byly pořádány ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví, strážníci navštívili opět Klub seniorů Benešova, nově pak i Klub seniorů v Komunitním centru Zálabí, který se nedávno slavnostně otevřel. Besedovalo se na dané téma „Bezpečnost seniorů“, dále byla představena i práce strážníků, jejich pravomoce, Obecně závazné vyhlášky i nové plánované akce na společné výlety MP Kolín s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví. Všechny tyto aktivity jsou pod záštitiou místostarosty pana Michala Najbrta.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí a lektor prevence kriminality
Městská policie Kolín

Pondělí, 24. říjen 2022

Kontroly hřbitovů strážníky Městské policie Kolín v období Památky zesnulých

Blíží se období Památky zesnulých, kdy se na hřbitovy sjíždějí lidé, aby zde uctili památku svých nejbližších. Hlídky strážníků Městské policie Kolín se budou opět zvýšeně věnovat kontrolám tohoto pietního místa. Preventivní přítomností strážníků na hřbitovech chceme přispět k bezpečí občanů.
Vážení spoluobčané, opět platí již několikrát napsané. Dbejte na bezpečí svého majetku. Věci ponechané v automobilu, popřípadě odložená kabelka při úklidu hrobu je pro zloděje velkým lákadlem a snadnou kořistí. V případě, že se na tomto pietním místě setkáte s problémovým nebo podezřelým chováním osob, neprodleně toto oznamte na bezplatnou tísňovou linku Městské policie Kolín - tel. č. 156, popřípadě na tísňovou linku PČR - tel. č. 158.
Na závěr bych opět zmínila jednu osobní radu. Pokud je to možné, na nějakém nenápadném místě si smuteční výzdobu podepište nebo nějak označte. Usnadní to, v případě dopadení pachatele při krádeži, jeho usvědčení.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Úterý, 18. říjen 2022

Výlet pro seniory do zámku Sychrov a do Muzea Českého ráje v Turnově

Dne 18. 10. 2022 se kolínští senioři účastnili výletu, jehož cílem bylo navštívit státní zámek Sychrov a následně i Muzeum Českého ráje v Turnově. Krásné interiéry novogotického zámku, který byl v minulostí rezidencí patřící rodu Rohanů, často využívají naši i zahraniční filmaři. Mezi nejznámější filmová díla, kde lze Sychrov rozpoznat, patří například pohádky Zlatovláska a Nesmrtelná teta, popřípadě jeden z dílů seriálu Dobrodružství kriminalistiky („Střela“).
V Muzeu Českého ráje jsme shlédli, kromě stálých expozic, také mimořádnou výstavu nazvanou „Kopie soupravy granátových šperků pro britskou královnu Alžbětu II.“. Souprava je dílem místního zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana, byla zhotovena na zakázku města Brna a určena jako oficiální dar při příležitosti návštěvy Jejího Veličenstva Alžběty II. v roce 1996 v Brně.

Výlet byl opět pod záštitou p. místostarosty Najbrta, zorganizován v osvědčené spolupráci Odboru sociálních věcí a zdravotnictví a Městské policie Kolín.
str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Pondělí, 17. říjen 2022

Říjnové události řešené kolínskými strážníky

Oznámení, která přijme Městská policie Kolín od občanů, je třeba prověřit. Občas se setkáváme i takovými informacemi, které se v první chvíli zdají prapodivně nepravděpodobné. První říjnový týden je toho důkazem.

Na stálou službu se, prostřednictvím linky 156, obrátila obyvatelka bydlící v ulici Masarykova. Tato kolínská ulice již v minulosti zažila výskyt fauny, která se zde nacházela mimo její přirozené prostředí. Důkazem je letošní březnový „ležink“ kapra obecného alias doktora Mráčka, který si nedobrovolně ustal na místním chodníku. Oznámení ohledně hada, který se vyhřívá poblíž vchodu jednoho z místních panelových domů, nepatří k těm běžným, tzv. „denním strážníkovým chlebům“. Oznamovatelka dále uvedla, že se načervenalého vetřelce pokusila identifikovat. Po poradě s „panem Googlem“, který - po prověření všech morfologických, fyziologických, anatomických, ontogenezních, fylogenezních a etologických znaků došel ke konečnému výsledku, že by se mělo jednat o užovku červenou. Hlídka MP po příjezdu na místo zjistila, že se u keře skutečně nachází had. A rozhodně ne nějaké podměrečné tintítko. Informace od oznamovatelky byla ještě doplněna o tu skutečnost, že se jí zdálo, že se had ještě před chvílí hýbal, a její pes v těchto místech minulý den čenichal, takže by bylo i možné, že se tam nějakou dobu tento jihoameričan ukrýval. Při zachování si bezpečného „tanečního prostoru“, za který by se nemuseli stydět ani Johnny a Bejby z Hříšného tance, bylo následně, k velké radosti strážníků i přihlížejících zjištěno, že se jedná o gumového jedince vyrobeného v Číně. Ovšem palec nahoru výrobci, opravdu zdařilý výrobek.

„Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství,“ zní zlidovělý výrok z filmové klasiky Limonádový Joe. Když se však tohoto výroku ujmou, doslova a do písmene, místní i přespolní problémové závislé osoby, je o nepříjemné zážitky, alespoň pro kolemjdoucí spoluobčany, spolehlivě postaráno. Přijímat oznámení týkající se osob, které volně leží na chodníku (trávě, zastávce, čekárně, podlaze…) a zrovna nezdobí a nevoní, patří ke každodenním záležitostem operačního střediska stálé služby. První říjnový týden zaznamenal několik událostí, ve kterých hrál hlavní roli právě alkohol, který naředěný „krví v žilách“ u dvou znesvářených mužů, způsobil kolemjdoucím před nádražím pohled na jejich krvavou potyčku. Oba místní rytíři se ovšem neškádlili pěstičkami o čest dívky, ale o láhev čehosi, co při troše fantazie připomínalo víno. Na místo byla přivolána hlídka policie a Zdravotnická záchranná služba. Záchranáři museli onoho prohravšího převézt na ošetření do místní nemocnice, bohužel, vzhledem ke stavu a jeho agresivitě, za doprovodu hlídky strážníků.

Tak jako se vracejí dobří holubi, jezdí strážníci poměrně pravidelně na některé adresy. Zvláště prostory před obchody zvané Večerka, tedy místa, kde se často vyskytují problémové závislé osoby, se těší jejich přízni. Určitě se najdou osoby, které mají rády oslavy nebo setkání s přáteli. Samozřejmě to ale musí být účast dobrovolná. Problém mnohdy nastává, pokud je párty rušivá pro okolí a i po upozornění, že někoho obtěžuje, se vesele v „pařbě“ pokračuje dál. Právě na základě častých stížností obyvatel, bydlících v místech „s Večerkami“, jsou tyto lokality strážníky kontrolovány pravidelně. Důvodem je především nevhodné chování problémových závislých osob, jako je řev, konzumace alkoholických nápojů a znečisťování veřejného prostranství. Z důvodu porušení OZV byly z místa, pro nevhodné chování, vykázány dvě osoby (muž z okresu Kolín a žena z okresu Nymburk). Samozřejmě, po dořešení události, spočívající v porušení zákazu konzumace alkoholických nápojů, oba odcházeli „lehčí“ i o ty pomyslné bankovky.

Kolínská rozhledna Vodárna právem patří k oblíbeným dominantám města, hojně vyhledávaných turisty. Dvě problémové závislé osoby (muž z okresu Kutná Hora a žena z okresu Tachov) si ustlaly tak, že místo moskytiéry nebo ozdobných nebes nad lůžkem měly nad hlavou tuto historickou budovu. Po budíčku o půl osmé ráno, tedy poté, co se oba narkomani vymotali z péřového brlohu, předvedli strážníkům, jak jim to sluší na fotografii dokladu totožnosti. Následně si museli veškerý nepořádek z místa uklidit, poté byli z místa důrazně vykázáni s doporučením k navrácení se do místa domova, neboť zde v Kolíně nemají žádné vazby, které by byly důvodem k dalšímu setrvávání zde ve městě.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Čtvrtek, 29. září 2022

Městská policie Kolín, ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví, pořádala další výlet pro seniory. Tentokrát jsme se všichni společně podívali do Panenského Týnce a do zámku Veltrusy

Dne 27. 9. 2022 se uskutečnil výlet pro seniory, který byl opět pod záštitou p. místostarosty Michala Najbrta. Osvědčená spolupráce Odboru sociálních věcí a zdravotnictví a Městské policie Kolín byla opět, všemi seniory, oceněna. Pozitivní energetická zóna rozestavěného kláštera Panny Marie v Panenském Týnci a krásné prostory zámku Veltrusy zanechaly ve všech zúčastněných nezapomenutelné zážitky.
Všichni, kdo se podílí na přípravě těchto výletů pro naše starší spoluobčany, se těší na další setkání. V nejbližší době (říjen 2022) to bude výlet na pohádkový zámek Sychrov a do Turnova, kde společně navštívíme místní muzeum.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín


Středa, 14. září 2022

„Všejanské lano 2022“ zná svého vítěze. Strážník Městské policie Kolín Aleš Svoboda je se svým týmem opět „zlatý“.

Přetahování lanem je sport s tisíciletou historií, při kterém se dva osmičlenné týmy snaží tahat za lano opačnými směry. Jeho cílem je překonat silou soupeřící tým. Také letošní 11. ročník, se změněným názvem „Mistrovství Všejanského lana 2022“, zná svého vítěze. Již počtvrté stál na stupních nejvyšších, spolu se svým týmem, který tvoří členové rodiny a kamarádi, strážník Městské policie Kolín Aleš Svoboda.

Aleš je usměvavý a v kolektivu oblíbený. Málo kdy ho uvidíte ve špatné náladě. Jak sám říká, sport, disciplína a krásné rodinné vztahy, jsou polovinou úspěchu nejen ve sportu, ale i v práci. „Slovo nuda neznám.“ Na nudu, jak sám s úsměvem říká, není čas. Aleš se ve volném čase věnuje nejen rodině a sportu - judu, ale i domácímu hospodářství a v neposlední řadě i dřevorubectví. Právě to je jedním z důvodů k tomu, že dokáže být empatický a pohodový parťák nejen „s lanem v ruce“, ale i při policejní práci.

Aleši, za všechny kolegyně a kolegy, kteří Ti spolu s celým týmem drželi pěsti….hodně zdraví a dalších úspěchů. Jste opět jedničky!

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Pondělí, 29. srpen 2022

Nejzajímavější srpnové události řešené hlídkami MP Kolín

Události, které řešili strážníci MP Kolín v končícím měsíci srpnu, byly opět pestré. Jednu z hlavních rolí v nich opět sehrál alkohol, ať už to byl ten odcizený nebo vnitřně užitý. Prakticky není den či noc, kdy by strážníci neprověřovali oznámení, jehož ústředním motivem je ležící postava. Především v době, kdy se noc chystá předat vládu dni, tedy lehce před kuropěním, bývá mozková aktivita u mnohých opilců přepnuta na režim, který lze nazvat jako „úsporný“. V tomto případě je možné, že zde nastane verbální problém a komunikace bude probíhat poněkud složitěji. Některá oznámení jsou v podstatě jako přes kopírák, liší se jen detaily, jako je místo, čas, prostor. Základ je však stejný – ležící, spící.

Při noční kontrolní činnosti, jejíž zaměření bylo především o dohledu na místní záležitosti veřejného pořádku, spatřil ostříží zrak hlídkujících strážníků muže. Jeho tělo se, první den v měsíci, nacházelo v „prkenné poloze“ v prostoru České pošty na náměstí Republiky na dlážděném lůžku, kde mu společnost dělalo několik igelitek a bankomat. Bezdomovec z nedalekého městečka na Labi, který se na nevýrazné podlaze rozprostřel jako barevný koberec, byl důrazně upozorněn, že toto místo rozhodně neslouží k tomu, aby se zde válel, neboť ubytování nepatří mezi nabízené a poskytované služby Českou poštou. Muž si uklidil nepořádek a místo opustil. Další nocležník, pocházející z obce ležící v okresu Kolín, si zřejmě také přijel zahrát do Kolína „bojovku“, spočívající v odvaze vyspat se v prostoru pošty a být odhalen hlídkou strážníků co nejpozději. Poloha stejná jako předešlý bezdomovec, záměr stejný, pouze časový posun o pět dní později. Odhalený účastník hry prohrál, neboť byl strážníky odhalen a vykázán od bankomatu již před druhou hodinou ranní.

Oznámení ohledně ležící osoby u bankomatu, tentokrát v ulici Tyršova, oznámila na linku 156 místní obyvatelka hodinu po půlnoci. Paní uvedla, že se tam válí u bankomatu České spořitelny nějaký bezdomovec v trenýrkách. Po příjezdu na místo strážníci zjistili, že se oznámení zakládá na pravdě. U bankomatu se v poloze, něco mezi „lehem pokrčmo“ a „lehem skrčmo“, bezprizorně odložil bezdomovec. Popis oznamovatelky zcela přesně vystihl popsaný outfit. Muž byl oděný tak, jako by si právě odskočil z rozcvičky Tyrše nebo Fügnera. Poté, co ho strážníci probudili, vyměnil výše popsané polohy za polohy od „sedu zkřižného“ do cílené polohy „postoje obounož“, jehož hlavním znakem je spočinutí chodidly na zemi. Poté, co byly provedeny nezbytné úkony ohledně zjištění totožnosti, byl muž vyzván, aby nastartoval nohy a aktivitu chůze, kterou by místo opustil. Toto muž učinil, bankomat zůstal na místě osamocen.

Při noční kontrolní činnosti veřejného pořádku, kterou prováděla autohlídka strážníků MP na sídlišti, přišla k vozidlu vystrašená žena s prosbou. Hlídce MP sdělila, že jí přišel domů silně opilý manžel, se kterým se rozvádí a ona má velký strach o sebe i dvě malé děti, protože jí vyhrožoval, že jí ublíží a vezme na ni nůž. Nakonec místo nože prý vzal šroubovák a šel na ni. Žena hlídce MP dále sdělila, že je ráda, že hlídku na místě zastihla takhle venku, protože manžel jí sebral mobilní telefon a ona nemohla nijak zavolat policii. Žena byla na místě poučena o svých právech i o tom, že je v tomto případě třeba na místo přivolat policii. Ta byla strážníky, prostřednictvím operační služby MP, na místo následně přivolána. Celou událost si hlídka policie, které byla událost předána, převzala do své kompetence k provedení následných opatření.

Zážitky, ve kterých hraje hlavní roli fauna, tedy zvířátka, si neužívají jen strážníci působící v ulicích Kolína, ale i ti na operačním středisku. Pokud se nějaká událost stane ne zcela běžnou (tou běžnou je třeba odchyt psích tuláků), jsou telefonní linky žhaveny oznamovateli opravdu poctivě. V časovém rozmezí několika minut se na tísňovou linku MP Kolín před desátou hodinou večerní obrátilo několik občanů. Shodně uvedli, že po ulici Jaselská pobíhá několik koní. Vzhledem k tomu, že byly události popisovány občany shodně, bylo operačnímu pracovníkovi jasné, že se zde nejedná o vtípek nějakého konzumenta „zrzavého“ či čirého moku, popřípadě o výherce, který vyhrál v soutěži sběru papíru koně, ačkoli toužil po motokáře tak, jako hlavní hrdinové filmu „Neohlížej se, jde za námi kůň“. Po příjezdu na místo hlídka MP spatřila na uvedeném místě tři pobíhající poníky. Za pomoci pracovníků cirkusu a hlídky policie byla v ulici Žižkova zvířata odchycena.

A opět krádeže, neboť krást se bude. Každou ohlášenou krádež musí strážníci řádně prověřit. S některými výtečníky se setkávají vcelku pravidelně. Tedy do té doby, než spadne ta pomyslná „klec“. V měsíci srpnu to bylo např.:

odcizení přepravek na láhve (osoba mladistvá), odcizení tří láhví alkoholu v celkové hodnotě 2549,60 Kč (narkoman, několikanásobné opakované jednání), 1x balení „Bio Zelený ječmen“ v hodnotě 459,- Kč (narkoman - čerstvě zletilý, několikanásobné opakované jednání), čokolády Milka v hodnotě 149,50Kč (muž „bez domova“ – alkoholik, několikanásobné opakované jednání), vepřová panenka za 228,- Kč (osoba závislá na alkoholu, několikanásobné opakované jednání), 3x holící břity v celkové hodnotě 1887,- Kč (narkoman, několikanásobné opakované jednání), apod.

V čase 10:00 hodin bylo na linku 156 oznámeno pracovníkem nákupního centra nacházejícího se v ulici Seifertova, že tam mají ostrahou zastavenou osobu, která je podezřelá z krádeže alkoholických nápojů. Po příjezdu na místo hlídka strážníků zjistila, že závislý muž z okresu Kolín odcizil dvě láhve alkoholu v hodnotě 669,80 Kč. Poté, co se proplížil přes pokladnu, mu nedošlo, že pod bystrým zrakem ostrahy to není ten nejlepší nápad. S lupem a myšlenkou .. „uteč nebo si ho vybojuj“. Muž si vybral druhou variantu, začal se tedy s ostrahou prát a pokusil se ponechat si odcizené zboží za použití násilí. Strážníci muže ztotožnili a z výše uvedeného důvodného podezření ze spáchání trestného činu „Krádež“ („zboží si ponechat násilím nebo pohrůžkou násilím“) ho omezili na osobní svobodě. Následně podezřelého předali na místo přivolané hlídce policie, která si událost převzala.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí MP Kolín

Středa, 27. červenec 2022

Červencový kaleidoskop vybraných událostí MP Kolín

První prázdninový měsíc se zdárně blíží ke svému konci. Sluníčko mění některé „bledé tváře“ na tváře barvou příbuzné s náčelníkem kmene Apačů. I bez oblak střelného prachu a ržání divokých koní. I když by se mohlo zdát, že v této době okurková sezóna vrcholí, setkávají se hlídky MP Kolín, také v tomto čase, s občasnou akční podívanou.

Co by to bylo za měsíc bez opilců, místních i přespolních. V dopoledních hodinách si operační pracovník stálé služby, prostřednictvím kamerového systému, povšiml muže, který si způsobně ustlal na čtvrtém schodu u vstupu do hlavního vchodu budovy MP Kolín, kde ležel a chladil se. Kdyby znal hlášku pana Pávka, že pivo ze sedmého schodu má tu nejlepší teplotu, mohlo mu být ještě lépe. „To mi řekni Karle, jak jsi přišel na to, že na sedmým schodu to má tu nejlepší teplotu… Dlouhodobým zkoušením, na šestým je teplý, na osmým přechlazený.“ Sluníčko začalo předvádět svoji sílu a mladého muže začaly dopékat jeho paprsky. Situaci zachránili příchozí strážníci, jejichž verbální pokusy o jeho probuzení byly po několika minutách úspěšné. „Není mrtvý, jenom spí“, jak by konstatoval Old Shatterhand, kdyby byl na místě. Mladík změnil čtvrtý schod za přilehlý chodník a po předložení dokladu totožnosti odkráčel směr domov.

Okrasou plochy před nádražím a autobusovým nádražím bývají zde ve městě květinové pyramidy. Pozorné oko občana může v tomto místě objevit také několik zajímavostí….koleje, nástupiště, pražce, vlaky i lidi. Pravidelné kontroly hlídkami strážníků jsou zde na denním pořádku. Pochopitelně, ne kvůli těm pražcům, ale ohledně zdejším, prostory okupujícím, „ozdobám“ v podobě osob, jak říkáme „nepřizpůsobivým“. Tentokrát byl prostor autobusové zastávky ozdoben již zdomácnělým problémovým bezdomovcem, který usnul, při troše fantazie, v takřka jogínské poloze. Poté, co byl probuzen, předvedl hlídce Pada-hastasana, tedy ruce u chodidel. Strážníci zjistili, že tato poloha není známkou jeho zdravotní indispozice, ale k její vychytané dokonalosti přispěla láhev čehosi, co při troše fantazie připomínalo červené víno. Poté, co si znovu opakoval základy chůze, tedy krok sun krok a provizorní lože uklidil od odpadků, místo opustil.

Nebezpečná situace byla, v rámci součinnosti hlídky MP a hasičů, vyřešena v prostoru poblíž dětského hřiště v ulici Benešova. Všímavý občan na linku 156 oznámil, že se u jednoho stromu ulomila velká větev, která visí a hrozí zde, že by na někoho zde procházejícího mohla spadnout. Poté, co byla větev hasiči, za pomocí výškové techniky odstraněna, bylo následně zlikvidováno i hnízdo sršní, jehož obyvatelky, vyrušené přízní hasičů, začaly nebezpečně vířit.

Kradlo se a bohužel se krást bude. Málokdy se stane, že je uplynulý den bez oznámení zaměstnanců obchodů a supermarketů, že je navštívili nevítaní zákazníci. Tedy ti, kteří nějak opomněli, že se za zboží musí zaplatit. Důvody, proč tak činí, jsou rozličné. Ve většině případů je hlavním cílem finanční zisk, někdy i potřeba svlažit hrdlo něčím ostřejším. K tomu, aby se zloději „nákupu za pět prstů“ zbavili a získali tak použitelnější měnu, potřebují další článek napomáhající k vytouženému zisku – toho, kdo kradený „tovar“ koupí.
Supermarketem měsíce by zřejmě byl vyhlášen ten na náměstí Republiky, neboť pro zboží, nejen v podobě alkoholu, se nejčastěji chodilo právě tam. Ať to byl rum za 280,- Kč, zde si zloděj sám pro sebe chtěl dopřát něco jiného, než je klasický Tuzemák.
Opět ten samý market a opět alkohol, tentokrát rum za 399,- Kč a láhev Chardone za 499,- Kč. Zřejmě znalec, i když se jednalo o klasického a stálého obyvatele squatu.
A do třetice, tentokrát, díky slušně vybudované „majetkové minulosti“, si zloděj za „pikantní špekáčkový salám“ za 38,- Kč odlehčil pomyslnou peněženku o pět fialových bankovek.
Rekordmanem a smolařem měsíce je narkoman s trvalým pobytem hlášeným na ohlašovně na MěÚ Kolín. V tom samém supermarketu odcizil drogistické zboží v hodnotě 2699,- Kč. Lustrací podezřelého z krádeže bylo zjištěno, že se jedná o osobu v pátrání policie. Z tohoto důvodu muž byl, po dořešení přestupku proti majetku, předveden na služebnu policie, kde si ho z výše uvedeného důvodu převzal službu konající policista.
Závěrem ještě zmíním máslo za 62,90 Kč, které uvízlo za nehty problémovému muži z Kolína. Zdali ho bezdomovec chtěl použít místo opalovacího krému, popřípadě na letní ovocný koláč, hlídka nezjišťovala.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí MP Kolín