Tiskové zprávy a aktuality

Pondělí, 24. říjen 2022

Kontroly hřbitovů strážníky Městské policie Kolín v období Památky zesnulých

Blíží se období Památky zesnulých, kdy se na hřbitovy sjíždějí lidé, aby zde uctili památku svých nejbližších. Hlídky strážníků Městské policie Kolín se budou opět zvýšeně věnovat kontrolám tohoto pietního místa. Preventivní přítomností strážníků na hřbitovech chceme přispět k bezpečí občanů.
Vážení spoluobčané, opět platí již několikrát napsané. Dbejte na bezpečí svého majetku. Věci ponechané v automobilu, popřípadě odložená kabelka při úklidu hrobu je pro zloděje velkým lákadlem a snadnou kořistí. V případě, že se na tomto pietním místě setkáte s problémovým nebo podezřelým chováním osob, neprodleně toto oznamte na bezplatnou tísňovou linku Městské policie Kolín - tel. č. 156, popřípadě na tísňovou linku PČR - tel. č. 158.
Na závěr bych opět zmínila jednu osobní radu. Pokud je to možné, na nějakém nenápadném místě si smuteční výzdobu podepište nebo nějak označte. Usnadní to, v případě dopadení pachatele při krádeži, jeho usvědčení.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Pondělí, 17. říjen 2022

Říjnové události řešené kolínskými strážníky

Oznámení, která přijme Městská policie Kolín od občanů, je třeba prověřit. Občas se setkáváme i takovými informacemi, které se v první chvíli zdají prapodivně nepravděpodobné. První říjnový týden je toho důkazem.

Na stálou službu se, prostřednictvím linky 156, obrátila obyvatelka bydlící v ulici Masarykova. Tato kolínská ulice již v minulosti zažila výskyt fauny, která se zde nacházela mimo její přirozené prostředí. Důkazem je letošní březnový „ležink“ kapra obecného alias doktora Mráčka, který si nedobrovolně ustal na místním chodníku. Oznámení ohledně hada, který se vyhřívá poblíž vchodu jednoho z místních panelových domů, nepatří k těm běžným, tzv. „denním strážníkovým chlebům“. Oznamovatelka dále uvedla, že se načervenalého vetřelce pokusila identifikovat. Po poradě s „panem Googlem“, který - po prověření všech morfologických, fyziologických, anatomických, ontogenezních, fylogenezních a etologických znaků došel ke konečnému výsledku, že by se mělo jednat o užovku červenou. Hlídka MP po příjezdu na místo zjistila, že se u keře skutečně nachází had. A rozhodně ne nějaké podměrečné tintítko. Informace od oznamovatelky byla ještě doplněna o tu skutečnost, že se jí zdálo, že se had ještě před chvílí hýbal, a její pes v těchto místech minulý den čenichal, takže by bylo i možné, že se tam nějakou dobu tento jihoameričan ukrýval. Při zachování si bezpečného „tanečního prostoru“, za který by se nemuseli stydět ani Johnny a Bejby z Hříšného tance, bylo následně, k velké radosti strážníků i přihlížejících zjištěno, že se jedná o gumového jedince vyrobeného v Číně. Ovšem palec nahoru výrobci, opravdu zdařilý výrobek.

„Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství,“ zní zlidovělý výrok z filmové klasiky Limonádový Joe. Když se však tohoto výroku ujmou, doslova a do písmene, místní i přespolní problémové závislé osoby, je o nepříjemné zážitky, alespoň pro kolemjdoucí spoluobčany, spolehlivě postaráno. Přijímat oznámení týkající se osob, které volně leží na chodníku (trávě, zastávce, čekárně, podlaze…) a zrovna nezdobí a nevoní, patří ke každodenním záležitostem operačního střediska stálé služby. První říjnový týden zaznamenal několik událostí, ve kterých hrál hlavní roli právě alkohol, který naředěný „krví v žilách“ u dvou znesvářených mužů, způsobil kolemjdoucím před nádražím pohled na jejich krvavou potyčku. Oba místní rytíři se ovšem neškádlili pěstičkami o čest dívky, ale o láhev čehosi, co při troše fantazie připomínalo víno. Na místo byla přivolána hlídka policie a Zdravotnická záchranná služba. Záchranáři museli onoho prohravšího převézt na ošetření do místní nemocnice, bohužel, vzhledem ke stavu a jeho agresivitě, za doprovodu hlídky strážníků.

Tak jako se vracejí dobří holubi, jezdí strážníci poměrně pravidelně na některé adresy. Zvláště prostory před obchody zvané Večerka, tedy místa, kde se často vyskytují problémové závislé osoby, se těší jejich přízni. Určitě se najdou osoby, které mají rády oslavy nebo setkání s přáteli. Samozřejmě to ale musí být účast dobrovolná. Problém mnohdy nastává, pokud je párty rušivá pro okolí a i po upozornění, že někoho obtěžuje, se vesele v „pařbě“ pokračuje dál. Právě na základě častých stížností obyvatel, bydlících v místech „s Večerkami“, jsou tyto lokality strážníky kontrolovány pravidelně. Důvodem je především nevhodné chování problémových závislých osob, jako je řev, konzumace alkoholických nápojů a znečisťování veřejného prostranství. Z důvodu porušení OZV byly z místa, pro nevhodné chování, vykázány dvě osoby (muž z okresu Kolín a žena z okresu Nymburk). Samozřejmě, po dořešení události, spočívající v porušení zákazu konzumace alkoholických nápojů, oba odcházeli „lehčí“ i o ty pomyslné bankovky.

Kolínská rozhledna Vodárna právem patří k oblíbeným dominantám města, hojně vyhledávaných turisty. Dvě problémové závislé osoby (muž z okresu Kutná Hora a žena z okresu Tachov) si ustlaly tak, že místo moskytiéry nebo ozdobných nebes nad lůžkem měly nad hlavou tuto historickou budovu. Po budíčku o půl osmé ráno, tedy poté, co se oba narkomani vymotali z péřového brlohu, předvedli strážníkům, jak jim to sluší na fotografii dokladu totožnosti. Následně si museli veškerý nepořádek z místa uklidit, poté byli z místa důrazně vykázáni s doporučením k navrácení se do místa domova, neboť zde v Kolíně nemají žádné vazby, které by byly důvodem k dalšímu setrvávání zde ve městě.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Čtvrtek, 29. září 2022

Městská policie Kolín, ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví, pořádala další výlet pro seniory. Tentokrát jsme se všichni společně podívali do Panenského Týnce a do zámku Veltrusy

Dne 27. 9. 2022 se uskutečnil výlet pro seniory, který byl opět pod záštitou p. místostarosty Michala Najbrta. Osvědčená spolupráce Odboru sociálních věcí a zdravotnictví a Městské policie Kolín byla opět, všemi seniory, oceněna. Pozitivní energetická zóna rozestavěného kláštera Panny Marie v Panenském Týnci a krásné prostory zámku Veltrusy zanechaly ve všech zúčastněných nezapomenutelné zážitky.
Všichni, kdo se podílí na přípravě těchto výletů pro naše starší spoluobčany, se těší na další setkání. V nejbližší době (říjen 2022) to bude výlet na pohádkový zámek Sychrov a do Turnova, kde společně navštívíme místní muzeum.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín


Středa, 14. září 2022

„Všejanské lano 2022“ zná svého vítěze. Strážník Městské policie Kolín Aleš Svoboda je se svým týmem opět „zlatý“.

Přetahování lanem je sport s tisíciletou historií, při kterém se dva osmičlenné týmy snaží tahat za lano opačnými směry. Jeho cílem je překonat silou soupeřící tým. Také letošní 11. ročník, se změněným názvem „Mistrovství Všejanského lana 2022“, zná svého vítěze. Již počtvrté stál na stupních nejvyšších, spolu se svým týmem, který tvoří členové rodiny a kamarádi, strážník Městské policie Kolín Aleš Svoboda.

Aleš je usměvavý a v kolektivu oblíbený. Málo kdy ho uvidíte ve špatné náladě. Jak sám říká, sport, disciplína a krásné rodinné vztahy, jsou polovinou úspěchu nejen ve sportu, ale i v práci. „Slovo nuda neznám.“ Na nudu, jak sám s úsměvem říká, není čas. Aleš se ve volném čase věnuje nejen rodině a sportu - judu, ale i domácímu hospodářství a v neposlední řadě i dřevorubectví. Právě to je jedním z důvodů k tomu, že dokáže být empatický a pohodový parťák nejen „s lanem v ruce“, ale i při policejní práci.

Aleši, za všechny kolegyně a kolegy, kteří Ti spolu s celým týmem drželi pěsti….hodně zdraví a dalších úspěchů. Jste opět jedničky!

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Pondělí, 29. srpen 2022

Nejzajímavější srpnové události řešené hlídkami MP Kolín

Události, které řešili strážníci MP Kolín v končícím měsíci srpnu, byly opět pestré. Jednu z hlavních rolí v nich opět sehrál alkohol, ať už to byl ten odcizený nebo vnitřně užitý. Prakticky není den či noc, kdy by strážníci neprověřovali oznámení, jehož ústředním motivem je ležící postava. Především v době, kdy se noc chystá předat vládu dni, tedy lehce před kuropěním, bývá mozková aktivita u mnohých opilců přepnuta na režim, který lze nazvat jako „úsporný“. V tomto případě je možné, že zde nastane verbální problém a komunikace bude probíhat poněkud složitěji. Některá oznámení jsou v podstatě jako přes kopírák, liší se jen detaily, jako je místo, čas, prostor. Základ je však stejný – ležící, spící.

Při noční kontrolní činnosti, jejíž zaměření bylo především o dohledu na místní záležitosti veřejného pořádku, spatřil ostříží zrak hlídkujících strážníků muže. Jeho tělo se, první den v měsíci, nacházelo v „prkenné poloze“ v prostoru České pošty na náměstí Republiky na dlážděném lůžku, kde mu společnost dělalo několik igelitek a bankomat. Bezdomovec z nedalekého městečka na Labi, který se na nevýrazné podlaze rozprostřel jako barevný koberec, byl důrazně upozorněn, že toto místo rozhodně neslouží k tomu, aby se zde válel, neboť ubytování nepatří mezi nabízené a poskytované služby Českou poštou. Muž si uklidil nepořádek a místo opustil. Další nocležník, pocházející z obce ležící v okresu Kolín, si zřejmě také přijel zahrát do Kolína „bojovku“, spočívající v odvaze vyspat se v prostoru pošty a být odhalen hlídkou strážníků co nejpozději. Poloha stejná jako předešlý bezdomovec, záměr stejný, pouze časový posun o pět dní později. Odhalený účastník hry prohrál, neboť byl strážníky odhalen a vykázán od bankomatu již před druhou hodinou ranní.

Oznámení ohledně ležící osoby u bankomatu, tentokrát v ulici Tyršova, oznámila na linku 156 místní obyvatelka hodinu po půlnoci. Paní uvedla, že se tam válí u bankomatu České spořitelny nějaký bezdomovec v trenýrkách. Po příjezdu na místo strážníci zjistili, že se oznámení zakládá na pravdě. U bankomatu se v poloze, něco mezi „lehem pokrčmo“ a „lehem skrčmo“, bezprizorně odložil bezdomovec. Popis oznamovatelky zcela přesně vystihl popsaný outfit. Muž byl oděný tak, jako by si právě odskočil z rozcvičky Tyrše nebo Fügnera. Poté, co ho strážníci probudili, vyměnil výše popsané polohy za polohy od „sedu zkřižného“ do cílené polohy „postoje obounož“, jehož hlavním znakem je spočinutí chodidly na zemi. Poté, co byly provedeny nezbytné úkony ohledně zjištění totožnosti, byl muž vyzván, aby nastartoval nohy a aktivitu chůze, kterou by místo opustil. Toto muž učinil, bankomat zůstal na místě osamocen.

Při noční kontrolní činnosti veřejného pořádku, kterou prováděla autohlídka strážníků MP na sídlišti, přišla k vozidlu vystrašená žena s prosbou. Hlídce MP sdělila, že jí přišel domů silně opilý manžel, se kterým se rozvádí a ona má velký strach o sebe i dvě malé děti, protože jí vyhrožoval, že jí ublíží a vezme na ni nůž. Nakonec místo nože prý vzal šroubovák a šel na ni. Žena hlídce MP dále sdělila, že je ráda, že hlídku na místě zastihla takhle venku, protože manžel jí sebral mobilní telefon a ona nemohla nijak zavolat policii. Žena byla na místě poučena o svých právech i o tom, že je v tomto případě třeba na místo přivolat policii. Ta byla strážníky, prostřednictvím operační služby MP, na místo následně přivolána. Celou událost si hlídka policie, které byla událost předána, převzala do své kompetence k provedení následných opatření.

Zážitky, ve kterých hraje hlavní roli fauna, tedy zvířátka, si neužívají jen strážníci působící v ulicích Kolína, ale i ti na operačním středisku. Pokud se nějaká událost stane ne zcela běžnou (tou běžnou je třeba odchyt psích tuláků), jsou telefonní linky žhaveny oznamovateli opravdu poctivě. V časovém rozmezí několika minut se na tísňovou linku MP Kolín před desátou hodinou večerní obrátilo několik občanů. Shodně uvedli, že po ulici Jaselská pobíhá několik koní. Vzhledem k tomu, že byly události popisovány občany shodně, bylo operačnímu pracovníkovi jasné, že se zde nejedná o vtípek nějakého konzumenta „zrzavého“ či čirého moku, popřípadě o výherce, který vyhrál v soutěži sběru papíru koně, ačkoli toužil po motokáře tak, jako hlavní hrdinové filmu „Neohlížej se, jde za námi kůň“. Po příjezdu na místo hlídka MP spatřila na uvedeném místě tři pobíhající poníky. Za pomoci pracovníků cirkusu a hlídky policie byla v ulici Žižkova zvířata odchycena.

A opět krádeže, neboť krást se bude. Každou ohlášenou krádež musí strážníci řádně prověřit. S některými výtečníky se setkávají vcelku pravidelně. Tedy do té doby, než spadne ta pomyslná „klec“. V měsíci srpnu to bylo např.:

odcizení přepravek na láhve (osoba mladistvá), odcizení tří láhví alkoholu v celkové hodnotě 2549,60 Kč (narkoman, několikanásobné opakované jednání), 1x balení „Bio Zelený ječmen“ v hodnotě 459,- Kč (narkoman - čerstvě zletilý, několikanásobné opakované jednání), čokolády Milka v hodnotě 149,50Kč (muž „bez domova“ – alkoholik, několikanásobné opakované jednání), vepřová panenka za 228,- Kč (osoba závislá na alkoholu, několikanásobné opakované jednání), 3x holící břity v celkové hodnotě 1887,- Kč (narkoman, několikanásobné opakované jednání), apod.

V čase 10:00 hodin bylo na linku 156 oznámeno pracovníkem nákupního centra nacházejícího se v ulici Seifertova, že tam mají ostrahou zastavenou osobu, která je podezřelá z krádeže alkoholických nápojů. Po příjezdu na místo hlídka strážníků zjistila, že závislý muž z okresu Kolín odcizil dvě láhve alkoholu v hodnotě 669,80 Kč. Poté, co se proplížil přes pokladnu, mu nedošlo, že pod bystrým zrakem ostrahy to není ten nejlepší nápad. S lupem a myšlenkou .. „uteč nebo si ho vybojuj“. Muž si vybral druhou variantu, začal se tedy s ostrahou prát a pokusil se ponechat si odcizené zboží za použití násilí. Strážníci muže ztotožnili a z výše uvedeného důvodného podezření ze spáchání trestného činu „Krádež“ („zboží si ponechat násilím nebo pohrůžkou násilím“) ho omezili na osobní svobodě. Následně podezřelého předali na místo přivolané hlídce policie, která si událost převzala.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí MP Kolín

Středa, 27. červenec 2022

Červencový kaleidoskop vybraných událostí MP Kolín

První prázdninový měsíc se zdárně blíží ke svému konci. Sluníčko mění některé „bledé tváře“ na tváře barvou příbuzné s náčelníkem kmene Apačů. I bez oblak střelného prachu a ržání divokých koní. I když by se mohlo zdát, že v této době okurková sezóna vrcholí, setkávají se hlídky MP Kolín, také v tomto čase, s občasnou akční podívanou.

Co by to bylo za měsíc bez opilců, místních i přespolních. V dopoledních hodinách si operační pracovník stálé služby, prostřednictvím kamerového systému, povšiml muže, který si způsobně ustlal na čtvrtém schodu u vstupu do hlavního vchodu budovy MP Kolín, kde ležel a chladil se. Kdyby znal hlášku pana Pávka, že pivo ze sedmého schodu má tu nejlepší teplotu, mohlo mu být ještě lépe. „To mi řekni Karle, jak jsi přišel na to, že na sedmým schodu to má tu nejlepší teplotu… Dlouhodobým zkoušením, na šestým je teplý, na osmým přechlazený.“ Sluníčko začalo předvádět svoji sílu a mladého muže začaly dopékat jeho paprsky. Situaci zachránili příchozí strážníci, jejichž verbální pokusy o jeho probuzení byly po několika minutách úspěšné. „Není mrtvý, jenom spí“, jak by konstatoval Old Shatterhand, kdyby byl na místě. Mladík změnil čtvrtý schod za přilehlý chodník a po předložení dokladu totožnosti odkráčel směr domov.

Okrasou plochy před nádražím a autobusovým nádražím bývají zde ve městě květinové pyramidy. Pozorné oko občana může v tomto místě objevit také několik zajímavostí….koleje, nástupiště, pražce, vlaky i lidi. Pravidelné kontroly hlídkami strážníků jsou zde na denním pořádku. Pochopitelně, ne kvůli těm pražcům, ale ohledně zdejším, prostory okupujícím, „ozdobám“ v podobě osob, jak říkáme „nepřizpůsobivým“. Tentokrát byl prostor autobusové zastávky ozdoben již zdomácnělým problémovým bezdomovcem, který usnul, při troše fantazie, v takřka jogínské poloze. Poté, co byl probuzen, předvedl hlídce Pada-hastasana, tedy ruce u chodidel. Strážníci zjistili, že tato poloha není známkou jeho zdravotní indispozice, ale k její vychytané dokonalosti přispěla láhev čehosi, co při troše fantazie připomínalo červené víno. Poté, co si znovu opakoval základy chůze, tedy krok sun krok a provizorní lože uklidil od odpadků, místo opustil.

Nebezpečná situace byla, v rámci součinnosti hlídky MP a hasičů, vyřešena v prostoru poblíž dětského hřiště v ulici Benešova. Všímavý občan na linku 156 oznámil, že se u jednoho stromu ulomila velká větev, která visí a hrozí zde, že by na někoho zde procházejícího mohla spadnout. Poté, co byla větev hasiči, za pomocí výškové techniky odstraněna, bylo následně zlikvidováno i hnízdo sršní, jehož obyvatelky, vyrušené přízní hasičů, začaly nebezpečně vířit.

Kradlo se a bohužel se krást bude. Málokdy se stane, že je uplynulý den bez oznámení zaměstnanců obchodů a supermarketů, že je navštívili nevítaní zákazníci. Tedy ti, kteří nějak opomněli, že se za zboží musí zaplatit. Důvody, proč tak činí, jsou rozličné. Ve většině případů je hlavním cílem finanční zisk, někdy i potřeba svlažit hrdlo něčím ostřejším. K tomu, aby se zloději „nákupu za pět prstů“ zbavili a získali tak použitelnější měnu, potřebují další článek napomáhající k vytouženému zisku – toho, kdo kradený „tovar“ koupí.
Supermarketem měsíce by zřejmě byl vyhlášen ten na náměstí Republiky, neboť pro zboží, nejen v podobě alkoholu, se nejčastěji chodilo právě tam. Ať to byl rum za 280,- Kč, zde si zloděj sám pro sebe chtěl dopřát něco jiného, než je klasický Tuzemák.
Opět ten samý market a opět alkohol, tentokrát rum za 399,- Kč a láhev Chardone za 499,- Kč. Zřejmě znalec, i když se jednalo o klasického a stálého obyvatele squatu.
A do třetice, tentokrát, díky slušně vybudované „majetkové minulosti“, si zloděj za „pikantní špekáčkový salám“ za 38,- Kč odlehčil pomyslnou peněženku o pět fialových bankovek.
Rekordmanem a smolařem měsíce je narkoman s trvalým pobytem hlášeným na ohlašovně na MěÚ Kolín. V tom samém supermarketu odcizil drogistické zboží v hodnotě 2699,- Kč. Lustrací podezřelého z krádeže bylo zjištěno, že se jedná o osobu v pátrání policie. Z tohoto důvodu muž byl, po dořešení přestupku proti majetku, předveden na služebnu policie, kde si ho z výše uvedeného důvodu převzal službu konající policista.
Závěrem ještě zmíním máslo za 62,90 Kč, které uvízlo za nehty problémovému muži z Kolína. Zdali ho bezdomovec chtěl použít místo opalovacího krému, popřípadě na letní ovocný koláč, hlídka nezjišťovala.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí MP Kolín

Pondělí, 20. červen 2022

Strážníci Městské policie Kolín darovali dětem ze 3. ZŠ Kolín čtyři andulky vlnkované

V průběhu měsíce května 2022 byla v areálu školního arboreta 3. ZŠ Kolín slavnostně odhalena voliéra, ve které bylo umístěno několik nových ptačích obyvatel – andulky vlnkované a křepelky. Strážníci Oddělení prevence kriminality, kteří zde na škole prováděli preventivní činnost, se od vedení školy dozvěděli nemilou věc. V průběhu několika dnů došlo opakovaně ke krádeži andulek, nejprve zloděj odcizil jeden pár, za několik dní se ztratil i pár druhý. Událost byla vedením školy, pro závažnost jednání, neboť zde bylo důvodné podezření ze spáchání trestného činu, předána k šetření policii.
Vzhledem k tomu, že byli všichni, nejen děti, ale i zaměstnanci školy velmi smutní nad tímto hyenismem, rozhodli se strážníci Městské policie Kolín žáky školy potěšit. Jeden ze strážníků měl kontakt na chovatele. Takto získané dvě andulky, zelenou a modrou, jménem naší městské policie škole daroval. Následně se angažovala i šikovná kolegyně, která kontaktovala pana Málka (tatínka kamarádky, která do této školy také chodila). Pan Málek dětem ze „trojky“ věnoval další dvě andulky, krásné šedofialové samičky.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Středa, 15. červen 2022

Oddělení prevence kriminality Městské policie Kolín uskutečnilo v končícím školním roce 167 besed na kolínských základních školách. Jubilejní 160. besedu navštívil i starosta Města Kolína p. Mgr. Michael Kašpar.

Besedy prevence kriminality jsou nedílnou součástí práce strážníků při plnění úkolů obecní policie. Patří sem nejrůznější aktivity, jejichž cílem je informovat co nejvíce žáků o možných negativních jevech a rizicích, se kterými se mohou, nejen zde ve městě, setkat.

Od října 2021 nebyla situace z důvodu pandemie jednoduchá. Strážníci postupně navštěvovali všechny kolínské základní školy s „vlastním“ dvouhodinovým programem. Jednalo se o preventivní besedy, které byly určeny pro první a druhý stupeň ZŠ. K měsíci květnu to bylo již 334 hodin strávených, v tomto školním roce, s kolínskými žáky - od prvních tříd až po třídy deváťáků.

Velmi nás potěšilo, že pan starosta i oba místostarostové projevili zájem o naše přednášky a těchto besed se postupně všichni zúčastnili. A také ocenili přípravu nových příspěvků a témat k besedám, na které se mohou kolínské děti těšit v následujícím školním roce. Na nich se podílelo nejen Oddělení prevence kriminality, ale i ostatní strážníci MP Kolín.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí a lektor prevence kriminality MP Kolín

Úterý, 14. červen 2022

Výlet pro seniory do zámku Hrádek u Nechanic a města Hořice v Podkrkonoší

Dne 14. 6. 2022 se uskutečnil zájezd pro seniory a osoby zdravotně postižené do zámku Hrádek u Nechanic a do města Hořice v Podkrkonoší, které je známé nejen svými trubičkami a sochařskou galerií. Výlet byl opět pod záštitou pana místostarosty M. Najbrta. Pan místostarosta se, spolu se zaměstnanci Odboru sociálních věcí a zdravotnictví a strážníky MP Kolín, sám výletu zúčastnil. Dva plné autobusy, tedy 80 spokojených seniorů si, nejen díky krásnému počasí, výlet skvěle užilo.

str. Helena Honkiszová
Oddělení prevence kriminality a komunikace s médii
Městská policie Kolín

Středa, 25. květen 2022

Městská policie Kolín spolupořádali s OSSZ při MěÚ Kolín výlet pro seniory.
Navštívili jsme královské věnné město Mělník

Dne 24. 5. 2022 jsme se vydali autobusem směr královské věnné město Mělník. O výlet pro seniory, který byl opět pořádán pod záštitou místostarosty Kolína pana Michala Najbrta, byl velký zájem.
Předtím, než se všichni usadili do připraveného autobusu, byly provedeny nezbytné organizační přípravy. Ty měla na starost paní M. Kroupová s kolegyní (obě z OSSZ MěÚ). Následovalo rozdání dárků, kterými byla tentokrát značková dezinfekce na ruce a bezpečnostní alarmek.

Předpověď počasí nevypadala nikterak slibně, proto jsme si všichni přáli, aby tentokrát nevyšla a senioři, kterých byl opět plný autobus (40 osob), si výlet užili.

Cesta autobusem rychle uběhla a sluníčko, které vykukovalo za mraky slibovalo, že by ona deštivá předpověď tentokrát nemusela úplně meteorologům vyjít. Jediným narušením klidné cesty byla nevítaná černá pasažérka, v podobě obří sršně, která si drze lezla po skle vozu a celkem hlasitě dávala najevo svoji přítomnost. Strážníci, kteří doprovázeli zájezd, zachovali chladnou hlavu. Sršeň, která nedbala zákonné výzvy, aby zanechala jednání a místo opustila neuposlechla, proto bylo použito donucovacího prostředku – boty. Senioři tento rychlý zákrok ocenili, neboť zde byl jasný vítěz a následně již nebylo nic, co by narušilo další klidný průběh jízdy autobusem.

Výlet se vydařil. Společně jsme se podívali na místní zámek, kde pan průvodce velmi ochotně odpovídal i na dotazy ohledně další histore města, případně i turisticky zajímavých míst v okolí. Tím je nejen proslulá vinice svaté Ludmily, kostnice, ale především překrásná vyhlídka na soutok dvou řek – Labe a Vltavy. Každý, kdo se zde na vyhlídce u soutoku zastavil a zahleděl se do kraje uviděl, jak ho z dálky zdraví hora Říp a České středohoří. Možná, že se mu v tomto místě vybavila slova a melodie místní Mělnické polky, jinak nazvané Jásavá. Zájemci měli možnost navštívit mělnické podzemí, kde se nachází česká rekordmanka - neširší studna v České republice (průměr 4, 54 m).

Všichni jsme se v pořádku navrátili do našeho královského města. Dle ohlasů byli všichni senioři spokojeni. Děkujeme panu místostarostovi a OSSZ za to, že se můžeme na akcích pro naše nejstarší spoluobčany podílet. A nevidíme se naposledy. Těšíme se v červnu opět na společnou akci, tentokrát výlet na zámek Hrádek u Nechanic.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Středa, 4. květen 2022

Beseda Městské policie Kolín v klubu seniorů - ulice Benešova

Dne 3.5. 2022 byla, pod záštitou 2. místostarosty Michala Najbrta, uskutečněna beseda Oddělení prevence kriminality Městské policie Kolín, jejíž téma bylo tentokrát zaměřeno na představení práce strážníků (nejen) v kuriózních situacích.
Ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví při MěÚ Kolín se konala v klubu seniorů - ulice Benešova.
Při dvouhodinovém povídání jsme představili činnost Městské policie Kolín, pravomoce strážníků a preventivní činnost, která spočívá v práci (nejen) s nejstaršími spoluobčany, ale i s těmi nejmenšími, tedy žáky ZŠ.
Edukační pomůcka, tzv. "Drogový kufr", která byla zakoupena vedením Města Kolín pro účely besed OPK MP, tentokrát posloužila i při výše uvedené besedě. Senioři s velkým zájmem vyslechli, jaké je nebezpečí, které spočívá v závislostním chování - v užívání jiných návykových látek, dále při kontaktu s drogově závislými osobami a při nálezu použitého injekčního materiálu.
Děkujeme všem přítomným seniorům o jejich zájem o práci MP, a za krásné a přívětivé přijetí. Na závěr besedy byl dán prostor na otázky. Tyto se nejčastěji týkaly problémů běžného života, tedy těch, se kterými se může setkat každý občan.
Vzhledem k tomu, že byl, ze strany seniorů, projeven velký zájem o další setkání se strážníky MP Kolín, navzájem jsme si přislíbili, že se zde, (případně i při výletech s MP a Odborem sociálních věcí a zdravotnictví), nevidíme naposledy.


str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí a lektor prevence kriminality MP Kolín

Pátek, 25. březen 2022

Tiskové zprávy březen 2022

Oznámení o nevítaném návštěvníkovi bylo na linku 156 oznámeno v čase, kdy na televizi Nova začínaly Televizní noviny. Muže, který je chtěl v klidu sledovat, evidentně rušila představa, že se na ně bude dívat, kromě své přítelkyně, také s opilým individuem. Povalujícího se opilce mu do jeho obydlí doručila jeho družka, která tvrdila, že jsou, s oním fešákem, přes několik kolen v příbuzenském poměru. Zapletla se do toho tak, že by mohla skvěle sekundovat Fešákovi Hubertovi na cizí svatbě. „A kterejpak vy jste? Mne se to Čerepatkovic příbuzenstvo furt plete!“ „No takhle, já jsem nebožtíka Čerepatky sestřenice syn. Jejich matky byly sestry z dědečkovy strany.“ Strážníci důvod, proč si zanedbaného opilce přivedla nezjišťovali, o to více však konali. Nezvaného „svatebčana“, ve kterém byl zjištěn místní opilec a pobuda, na žádost oznamovatele z místa vykázali.

V pět hodin ráno, tedy v době, kdy strážníci prováděli kontrolu okolí centrálního hřbitova, uslyšeli z tohoto prostoru táhlé vytí a úpění. Poté, co se dostavili k mříži hřbitovní brány, na místě zjistili, že se zde nenachází zatoulaný sveřepý šakal, který zavile vyl na bílý měsíc, ale opilá bezdomovkyně, které kolovalo, místo krve, větší množství krabicového vína. Na dotaz, co zde dělá, zamumlala, že neví, ale že asi prchala před svým „někdypřítelem“. Tento se však na místě nenacházel. Vzhledem k tomu, že zde byl její výskyt nežádoucí, strážníci bezdomovkyni osvobodili a vypustili zpět do přírody.

Každodenní záležitostí jsou události, kdy strážníci prověřují, popřípadě řeší oznámení od občanů, která se týkají osob, jejichž poloha se mění, podle množství vypitého alkoholu, z vertikální na tu horizontální. Nejinak tomu bylo o půl druhé odpoledne, kdy prostor kašny na Karlově náměstí ozdobil místní bezdomovec. Událost byla občanem oznámena na linku 156 s tím, že je má obavu, že není muž zcela mezi živými, protože se nehýbá. Vzhledem k tomu, že toto místo není k odpočinku ležmo zcela běžné, tak oznámení zavdalo důvod strážníkům, aby učinili jeho urychlenou kontrolu. Hlídka se na místo dostavila během několika minut. Místní bezdomovec a narkoman byl natolik opilý, proto byla, z důvodu silné ebriety, na místo přivolána zdravotnická pomoc. Posádka ZZS si, po kontrole stavu, bezdomovce převzala do péče a odvezla do ON k provedení dalších vyšetření.

V odpolední hodině bylo na linku 156 přijato oznámení od občana, že na parkovišti leží muž, který je viditelně pod parou, kterou hlasitě upouští a spokojeně vrní. Hlídka strážníků na místě oznámení nepřekvapilo, že se jedná o místního občana bez domova. Ten z důvodu posilnění alkoholem nezvládl vzniklou situaci, uložil se na jedno z parkovacích míst, kde se z důvodu „přecucání paliva“ potřeboval na „betonovém lůžku“ narychlo prospat. Hlídka muže vzbudila a vysvětlila mu, že parkoviště slouží k odpočinku vozidel, nikoli osob a doporučila mu, aby se raději odebral na vhodnější místo, než je ležmo na dvou parkovacích místech. Po chvíli muž, kterému mozkové buňky tančily mazurku, pochopil. Při odchodu hlídce strážníků, zřejmě na rozloučenou, opilecky zabroukal, že je také auto. Strážníci ocenili jeho výkon, za který by se nemusel stydět ani dvoudobý motor Wartburgu 311 v pracovní fázi, jelikož sání, stlačení, expanzi a výfuk bezdomovec zvládl na jedničku.

Některé věci se opakují a stávají se takovým evergreenem, tedy strážníkovým každodenním chlebem. Patří mezi ně krádeže čehosi, co je momentálně „doma potřeba“, popřípadě doplnění tekutiny v duchu hesla, že „alkohol podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoliv množství.“ Oznámení, které bylo učiněno neznámým občanem po sedmé hodině večerní, na tísňovou linku 156, se zdálo velmi nepravděpodobné, a nabízela se varianta, že je oznamovatel buď velký vtipálek a spletl si 23. březen s „aprílem“, nebo se jedná o nudícího se „záclonáře“, který stopuje, za jak dlouho se na místě objeví přibližovadlo městské policie v podobě jejich služebního vozidla. Přece jen se na chodníku v ulici Masarykova neplácá živý kapr každodenně. Kousek od vchodu jednoho z domů ležel oznamovatelem nalezený kapr obecný. Strážníci kapra ztotožnili, neboť zde bylo podezření, že se zde skrývá, za pomocí formule profesora Ikebary, doktor Mráček. Kapr se však k návratu do své lidské podoby neměl, proto ostříží oko strážníků odhadlo, že se jedná o šupináče, který měl rozměry, jako čerstvě narozené dítě – tedy cca 55 cm a 3,5 kg. Provedenou fotodokumentací bylo zaznamenáno, že šupináč neskončil na talíři strážnictva, ale byl hlídkou převezen a následně vypuštěn do řeky Labe, poblíž skateparku v ulici Starokolínská. Zřejmě nad ním bděl kapří Anděl strážný.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Čtvrtek, 10. březen 2022

Opilí agresoři bezdůvodně napadli muže v centru Kolína. Skončili v poutech strážníků MP

Dne 9.03.2022 prováděla autohlídka MP Kolín před 22. hodinou kontrolu Karlova náměstí. V době, kdy hlídka stála se služebním vozidlem před budovou radnice, si strážníci všimli dvou mladíků, jak na ploše Karlova náměstí, v části před Veigertovským domem fyzicky napadli muže. Strážníci spatřili, jak se jeden z mužů, bez jakéhokoli důvodu rozeběhl k muži, kterého srazil k zemi úderem pěstí do oblasti hlavy. Ležícího muže následně nohou nakopl do hlavy a do těla. Druhý z útočníků poté do ležícího muže také kopl, následně několikrát na něj silně dupl do oblasti hrudníku. Strážníci okamžitě vyrazili služebním vozidlem na místo, oba útočníci se poté, co spatřili služební vozidlo MP Kolín, dali z místa na útěk. Hlídkou byli dostiženi na rohu ulice Kouřimská a Karlovo náměstí. Vzhledem k tomu, že se oba muži začal aktivně bránit, byli proti nim použity donucovací prostředky. Na místo se okamžitě dostavila také druhá autohlídka MP, strážníci zraněnému muži před tím, než na místo dorazila jimi přivolaná Zdravotnická záchranná služba, poskytli první pomoc. Po příjezdu PČR, kterou strážníci na místo přivolali, seznámili policisty s celou událostí. Ze strany MP byla policii poskytnuta veškerá součinnost, událost jí byla následně předána, a to pro podezření ze spáchání trestného činu. Na žádost PČR byli oba útočníci následně převezeni na OO PČR Kolín. Obě osoby (mladistvý a zletilý) se po celou dobu chovaly agresivně, verbálním projevem vulgárně urážely strážníky i policisty.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí Městské policie Kolín

Pátek, 4. březen 2022

Nedbal upozornění strážníků - řídil bez registračních značek u vozidla a pod vlivem návykové látky.

Ve středu 3.3. 2022 se strážníci setkali se zajímavou událostí, bohužel, ne tak neobvyklou. V ranních hodinách vykonávala hlídka MP Kolín svoji pravidelnou ranní činnost - dohled nad bezpečným přecházením dětí před školním vyučováním. Zde byli strážníci kontaktováni místním občanem, který autohlídku MP upozornil, že v nedaleké ulici stojí podezřelé vozidlo. Uvnitř vozidla se prý válí nějaká osoba, která se zde chová divně. K celé věci místní občan dále sdělil, že vozidlo je zde zaparkované bez registračních značek, je na více místech poškozené. Strážníci následně dohledali předmětné vozidlo, ve kterém nalezli spícího muže. Po probuzení muže strážníci zjistili, ověřením VIN kódu, že muž ve vozidle je v evidenci uveden, jako jeho majitel. Muž uvedl, že z důvodu partnerské neshody, tedy hádkou s partnerkou, se nachází ve vozidle a hodlá zde přetrvat, než se situace doma vyřeší. Muž byl poučen o tom, že s vozidlem, které není opatřeno registračními značkami, nelze jezdit v provozu na pozemních komunikacích. Za informaci muž strážníkům poděkoval s tím, že toto vše ví a vozidlo z místa odstraní přivoláním odtahové služby. Důvěřuj, ale prověřuj. Z důvodu podezřelého chování muže se i tímto heslem strážníci řídili, proto místo stání vozidla opakovaně kontrolovali. Následně bylo zjištěno, že vozidlo již na původním místě není. Toto bylo, bez registračních značek, cíleně spatřeno při jízdě na Karlově náměstí. Pro důvodné podezření ze spáchání dopravního přestupku bylo vozidlo zastaveno. Ve vozidle se kromě řidiče nacházela další osoba, která poté, co bylo vozidlo strážníky zastaveno, chtěla urychleně vozidlo opustit. Pro podezřelé jednání byla provedena lustrace osob prostřednictvím policie. U řidiče byl proveden test, který prokázal, že muž užil, před jízdou, jinou návykovou látku. Na místo byla, pro podezření ze spáchání trestného činu, přivolána hlídka PČR. Té strážníci předali osobu – řidiče, a to pro podezření z jízdy pod vlivem jiné návykové látky.

str. Helena Honkiszová
tisková mluvčí MP Kolín